Pálmaolaj (Elaeis Guineensis Oil)

[Szögezzük le az elején, mi a józan ész és a pálmaolaj mellett vagyunk. A pálmaolaj felhasználása ellen folytatott nemzetközi kampányt simán parasztvakításnak tartjuk, a karosszék és az íróasztal kényelmében kitalált népbutításnak. Most ne kattints el, hanem olvasd el, hogy miért.]

A pálmaolaj a világ legnagyobb mennyiségben előállított növényi olaja. A számok évről-évre változnak, de azt kijelenthetjük, hogy a pálmaolaj részaránya a többi olajhoz képest minden évben 55-60%. Ez azt jelenti, hogy emberek milliói élnek abból, hogy pálmaültetvényen dolgoznak, a pálmafa termését begyűjtik, ill. előállítják a pálmaolajat és a pálmamag-olajat, mert ez két különböző dolog. (A pálmaolaj az olajpálmafa gyümölcsének húsából készül, míg a pálmamag-olaj a gyümölcs magjából.)

Bár az olajpálma őshazája Nyugat-Afrika, a világ két legnagyobb pálmaolajtermelő országa a délkelet-ázsai Indonézia és Malajzia, akik a világ pálmaolajtermelésének mintegy 82-85%-át adják. Ezekben az országokban kb. 16 millió ember él közvetlenül vagy közvetve a pálmaolajtermelésből. Ezen kívül jelentős termelő még Thaiföld, Columbia és Nigéria is.

Ami a két terméket illeti, a pálmaolaj a kozmetikai ipar egyik legnépszerűbb nyersanyaga, de az élelmiszeripar is használja majd’ minden ágazatban. A pálmamagolajat szintén kozmetikai termékek, elsősorban szappanok előállítására használják az egész világon. Nos, lássuk a pozitívumokat és a negatívumokat.

Pozitívumok

Mindenképpen a pozitív oszlopba írjuk föl, hogy a pálmaolaj könnyen hozzáférhető és olcsó, legalábbis 2022 előtt ez így volt. Élettani hatásairól is jókat lehet hallani, könnyen emészthető, zsírsavtartalma kedvező, mert 50%-ban telített zsírsavakat tartalmaz, és sok benne az E- és K-vitamin. A gyorséttermek leggyakrabban használt sütőolaja, mert füstpontja igen magas, nem büdös, nincs mellékíze és nem utolsósorban nem habzik. Vegetáriánusok és vegánok előszeretettel használják az állati zsírok helyettesítésére, mert íze semleges, és süteményekben alkalmas a tej és a tojás helyettesítésére (kiváló eredménnyel). Nem szóltunk még a kozmetika felhasználásról, ami minket közelebbről érint. A pálmaolaj, amelyet az afrikai asszonyok már évszázadokkal ezelőtt bőrápolásra is használtak, kiváló bőrápoló, bőrpuhító, bőrkisimító hatású, különösen az idősebbek kedvelik önmagában használva. Segíti a bőr hidratációját, puhává és rugalmassá varázsolja. A pálmamagolaj pedig szakkönyvek szerint a marhafaggyú után a legjobb szappanalapanyag a világon.

Negatívumok

A pálmaolaj ellen érvelők a pálmaolaj-ültetvények rövid élettartamát, a termőterületek növelése miatt az őserdők elpusztítását, egyes állatfajok kihalását és a pálmaolaj-termesztés során tapasztalható munkáltatói visszaéléseket szokták emlegetni. Természetesen ezeknek mi sem örülünk, mindössze nem tudjuk szem elől téveszteni azt a tényt, hogy a pálmaolaj-felhasználás visszaszorítása milyen sok embernek jelentené havi keresetének és megélhetésének elvesztését.

A negatívumok közé sorolnánk a pálmaolaj hatásairól fellelhető, sajnos egymásnak ellentmondó tudományos közleményekel, melyek közül egyesek a pálmaolajat jótékonynak, míg mások kártékonynak nevezik. Ez a kérdés alaposabb kutatást igényel, de nem tudunk nem arra gondolni, hogy a pálmaolajat bírálók nem feltétlenül objektív szempontok alapján fogalmazták meg állításaikat. Természetesen ez csak vélemény, sajnos nem látunk rá a teljes igazságra.